DARK EXACT TAROT
By Coleman Stevenson
Dark Exact Tarot przedstawia postacie Wielkich Arkanów jako rośliny, zwierzęta, przedmioty i symbole alchemiczne. Stosuje je zamiast tradycyjnych postaci ludzkich, dając czytelnikowi możliwość zbadania bardziej osobistych skojarzeń i powiązań z treścią każdej karty. Symbole żywiołów odpowiadające każdemu kolorowi zapewniają dodatkowe obrazy ułatwiające interpretację.
0. GŁUPIEC
Ewolucja ziarna, które przynosi owoce to człowiek przemieniony w boskość przez szaleństwo wiedzy na temat tego, jak dać się ponieść nurtowi praw Natury. W nasieniu jest wszystko, co ma moc, to znaczy, że jest w nim drzewo, jego liście, jego owoce, wszystko jest w środku. Nawet w nas potencjalnie jest wszystko, tylko musimy to wprowadzić w czyn, w działanie, w rozwój.
Nie ma żadnej korzyści, którą można uzyskać myśląc, że posiadamy wiedzę, moc lub kontrolę, aby kierować rzeczywistością. Otwierajmy się i przyjmujmy bez pytania, zamiast próbować zarządzać tym, co dzieje się teraz. Głupiec nie ma ambicji manipulowania konkretnym rezultatem. Po prostu bądźmy szczęśliwi będąc częścią całości. W życiu duchowym zaczyna się więcej czuć niż myśleć, rozum musi nauczyć się czuć sercem (słuchać). Oddalmy od siebie wszelkie wymagania lub oczekiwania. Poświęćmy całą naszą uwagę wydarzeniom, które mają miejsce w chwili obecnej.
1. MAG
Mag jest pierwszą kartą Wielkich Arkanów i sygnalizuje zaradność oraz osobistą manifestację pragnienia wiedzy: jego głowa jest laboratorium, jego serce miesza alchemiczne i ezoteryczne symbole. Radzi tworzyć jasny obraz tego, czego chcemy i zaufać naszej wrodzonej kreatywności. Każde stworzenie jest symbolem; kryje się za nim prawda, mamy nauczyć się to wszystko rozszyfrowywać.
Tutaj widzimy laboratoryjną probówkę, a wewnątrz niej znajdują się symbole 3 podstawowych zasad alchemicznych: soli, siarki i rtęci (3 potencjały duszy). Nad probówką znajduje się symbol kamienia filozoficznego, ostatecznego wyniku alchemii, ale geometrycznie nazywany jest również kosmogramem - ilustruje interakcję czterech żywiołów, zaczynając od zewnątrz dużym kołem, którym jest wszechświat (ogień), wewnątrz którego znajduje się boska fala lub trójkąt (woda), którego duszą jest kwadrat, którym jest ziemia (ziemia), a wewnątrz ziemi jest inny okrąg (jak na zewnątrz), który reprezentuje istotę ludzką (powietrze). Kamień filozoficzny reprezentuje oświecenie, niebiańską błogość i doskonałość w alchemii. U góry, nad kosmogramem, znajduje się symbol platyny. Alchemicy wierzyli, że platyna jest połączeniem złota i srebra. Platyna jest dość rzadkim i szlachetnym metalem, wśród alchemików jest królową metali szlachetnych. Przez długi czas ten szlachetny metal nie był zidentyfikowany i nazywano go „białym złotem”. Połączenie tych dwóch metali jest osiągnięciem połączenia dualnego świata: duszy i ciała, ducha i materii, boskości i człowieczeństwa, złota i srebra.
Wszystkie te symbole wskazują na panowanie Maga nad sobą i swą naturą.
2. KAPŁANKA
Arcykapłanka reprezentuje życie wewnętrzne i sposób kontaktowania się z nim, a także kontemplacyjne studium Natury i tajemnicę duchową. Na karcie widzimy kwiat porwany przez wiatr, ale wiatr jest duchem, który chce przekroczyć nasz materialny wymiar (kwiat). Jeśli chcemy korzyści płynących z ewolucji, będziemy musieli współpracować z duchem. Wszyscy jesteśmy rozproszeni, roztargnieni, mamy wymagania, całe zajęte życie, przez które nie możemy znaleźć czasu na wycofanie się do naszego wewnętrznego sanktuarium. Dopóki nie uznamy tego za równie ważne dla naszego dobrego samopoczucia jak potrzeba jedzenia i spania, prawdopodobnie będziemy wiecznie niespokojni i głęboko niezadowoleni. Duchowa rutyna dostosowana do naszego temperamentu musi być praktykowana każdego dnia; to jest siła Kapłanki.
Koło ze szprychami jest symbolem ducha, światła słonecznego, a zatem iluminacji i kręgu życia, podczas gdy na szczycie symbolem w alchemii jest Arsenium, często reprezentowany przez łabędzia dlatego, że jest metalem zdolnym do zmiany swojego wyglądu, tak jak kaczątko, które staje się łabędziem. Jak kwiat złamany przez wiatr rozsiewa swoje nasiona i rozmnaża się, tak duchowa dusza doświadczona kryzysami szerzy mądrość umiejącą dawać siebie i wyrzekającą się swojego Ego.
3. CESARZOWA
Cesarzowa jest kartą Wielkich Arkanów i symbolizuje najwyższy archetyp boskiej kobiecości. Zachęca nas do przyjęcia tej części siebie jako sposobu na przywrócenie równowagi między posiadanymi męskimi i żeńskimi energiami. To korona, która symbolizuje panowanie rozumu nad uczuciami bez siły, ale ze słodyczą, z wrażliwością typową dla kobiecej psychiki. Dwa kłosy czynią nawiasy dla tej mocy, ponieważ Cesarzowa nie może wpływać siłą materialną w sposób arbitralny, ale z uległością i słodyczą Natury, jak trawa, która rośnie w sposòb niewidoczny.
4. CESARZ
Archetyp Imperatora rządzi światem materii i fizycznej manifestacji. Stosując tę kartę w stounku do osobistej sytuacji rozpoznajemy nasz własny potencjał mistrzostwa. Wzmacnia w nas poczucie suwerenności pomimo samoograniczających przekonań, nawyków czy pozorów. Cesarz jest przedstawiony na karcie za pomocą symbolu skarabeusza czy chrząszcza, ponieważ jest to symbol odrodzenia, przemiany i duchowego przebudzenia; według Egipcjan mógł on sam się rozmnażać, tak jak Cesarz czy Faraon byli w stanie ponieść los swego ludu.
W przeciwieństwie do swojej Cesarzowej, która ma 3 gwiazdy, Cesarz ma tutaj tylko jedną i nie znajduje się ona w szczypcach, tak jak gwiazdy Cesarzowej w nawiasie z kłosów, ponieważ ta gwiazda jest domeną, przez którą Cesarz jest zawsze kuszony dla władzy: musi ją posiadać, ale nigdy nie pozwolić, by władza nim zawładnęła.
5. HEROFANT
Herofant jest powiązane ze starożytną linią Melchizedeka, inicjatora żydowskiej tradycji kapłańskiej, z tym, który przekazuje nauki. Wszyscy szamani dowolnej tradycji kultywują ten archetyp. Należy pamiętać, że bez stałego wpływu tradycji praktykowanej przez pokolenia nie byłoby stabilnego systemu wsparcia, w obrębie którego możemy pozwolić sobie na bunt. Sprawdzajmy, czy nie gryziemy ręki, która nas karmi. Uważajmy, aby nie uszkodzić naszych właściwych relacji z Wielką Tajemnicą - otrzymaliśmy nawet od naszych rodziców, zarówno dobre, jak i złe, dziedzictwo, z ktòrego mamy czerpać.
Strzały w tle to alchemiczny symbol żelaza, któremu przypisywano zdolność odpędzania złych duchów, ponieważ po epoce kamienia (przynależnej istotom dzikiej natury) epoka żelaza oznaczała panowanie człowieka nad przyrodą. „Pod wieloma względami żelazo jest bardziej przydatne dla ludzi niż złoto, nawet jeśli chciwa dusza woli złoto bardziej niż żelazo”. W tym przypadku złoto jest zepsutym duchem chciwości w stosunku do materii i bogactwa, podczas gdy żelazo jest bezpieczeństwem duszy chronionej w duchu.
6. KOCHANKOWIE
Karta Kochankowie reprezentuje miłość, partnerstwo i decyzje, przed którymi możemy stanąć. Zachęca nas do otwartości na kompromisy i łączenie rozumu i serca przy wyborze kierunku, w którym chcemy podążać. Słońce i Księżyc odnajdują w zaćmieniu nie swoje zaciemnienie, ale swoją wibrację w synchronizacji i jedności. Jest to karta, która zaprasza do równoczesnej wizji dwoistości: Yin i Yang, żeńskiej i męskiej, trójkąta skierowanego w górę i w dół, a więc dobra i zła.
Alchemiczny symbol znajdujący się pośrodku (3 linie za X) to symbol miedzi, powiązany z planetą Wenus, ponieważ jest zwiastunem dobra, a badania medyczne przypisują miedzi działanie prozdrowotne.
Psychologicznie Kochankowie są połączeniem przeciwieństw, podczas gdy zwykle uważa się, że osoba, którą kochamy, jest nam równa. W rzeczywistości przeciwna strona wydobywa z nas przeciwieństwa, z tego powodu kontrasty i dyskusje. Partner jest mostem, poprzez który poznajemy siebie.
7. RYDWAN
Karta Rydwanu to siła naszej woli, która popycha nas do wykonania dowolnego działania poprzez użycie determinacji; ale potrzebujemy też jasności umysłu, dlatego serce musi mieć klucz, którym jest wiedza mentalna. Wykorzystanie wewnętrznej mocy jest kluczem do sukcesu. Klucz jest symbolem wiedzy, podczas gdy wiedza serca jest emocjonalna, instynktowna i nieracjonalna. Oto dwa konie Rydwanu, które często ciągną w przeciwnych kierunkach.
8. MOC
Karta Mocy reprezentuje Naturę, która, jakkolwiek dzika w swojej pierwotnej formie (siła Yang), jest ujarzmiona przez nasze najbardziej subtelne i wysublimowane Ja: naszą kobiecą stronę (siła Yin), nasze wewnętrzne Ja, delikatne jak zioło, które wie, jak naginać najdzikszą siłę widzianą symbolicznie w postaci lwa. Wola i pasja naszej instynktownej natury nie muszą być łamane, ale udoskonalane i uświadamiane, aby wszystkie poziomy stworzenia mogły dojść do harmonii. Siła Natury jest nieokiełznana, jak potok rzeki, ale kto żyje według jej praw, daje się ponieść temu prądowi i uczy się panować nad tą siłą inną siłą: przepływem.
9. PUSTELNIK
Pustelnik jest kartą, ktòra sygnalizuje potrzebę okresu spokojnej kontemplacji i samotności. W symbolu bulwy wskazuje na ukrycie - bulwa rośnie cicho i w ciemności. Pustelnik chce, abyśmy oderwali się od zgiełku codzienności i dali sobie przestrzeń do refleksji nad naszą sytuacją. Owoc, który podnosi się z ziemi, jest przejawem żmudnej pracy, wierzchołkiem góry lodowej, darem z siebie dla innych bez konieczności oddania głębokości podłoża. Tajemnica bulwy polega na tym, że jej owoc się regeneruje, wystarczy włożyć ją pod ziemię i znów staje się rośliną i owocem, ma w sobie życie. Alchemiczny symbol na górze to symbol srebra, ze względu na jego zdolność do przewodzenia energii i ciepła, a zatem życia. Jednak ten symbol jest również trójzębem, bronią par excellence Posejdona lub Śiwy. Pustelnik w Tarocie nosi zaś kij, ale analogia symbolu w jego znaczeniu jest taka sama: jest to starożytny symbol siły i mocy duchowej, tarcza, którą należy chronić i klucz do otwierania drzwi oświecenia.
10. KOŁO
Motywem przewodnim karty są cykliczne zmiany. Koło się kręci, wprawiając wydarzenia w nieustanny ciąg wzlotów i upadków, za każdym razem uwalniając nas od przeszłości. Nikt nie może uciec przed jego cyklicznym działaniem, które może wydawać się nieco przerażające, niezależnie od tego, czy idziemy w górę, czy w dół. Podczas balansowania na kole następuje chwila krystalicznej czystości. Jednak jedyną częścią koła, która tak naprawdę nie porusza się w górę i w dół, jest jego środek, który reprezentuje naszą wieczną jaźń.
Każdy z nas prędzej czy później zajmie wszystkie punkty na kole. Cykl koła jest jego lekcją i możemy nauczyć się czerpać z niego pociechę. Jeśli nie podoba nam się obecny stan rzeczy, poczekajmy – wszystko się zmieni. Oczywiście, jeśli podoba nam się obecny stan rzeczy, cieszmy się nim póki trwa, bo to też się zmieni!
Wokół Koła znajduje się 16 symboli alchemii: ziemia, żelazo, sól, antymon, powietrze, fosfor, złoto, srebro, ogień, miedź, siarka, pentagram, woda, platyna, rtęć, arsen. Wewnątrz koła w wewnętrznej części znajdują się 4 symbole znaku Fermentacji lub Zgnilizny ( ♑︎ ). Skrzydła powyżej są symbolem czasu, który leci i zawsze kręci się kołem.
11. SPRAWIEDLIWOŚĆ
Karta Sprawiedliwość dotyczy prawa przyczyny i skutku. Przypomina nam, że działania, które podejmujemy, mają długoterminowy wpływ na naszą przyszłość. Karta Sprawiedliwości chce, abyśmy podejmowali każdą decyzję uczciwie i rozważali wszelkie konsekwencje, które mogą mieć wpływ na nas lub na osoby wokół nas. Karta ta często zawiera obraz punktu podparcia lub wagi, który pomaga zrównoważyć potrzeby konkurujące z wyższym dobrem oraz miecz obosieczny symbolizujący precyzję potrzebną do dokonywania jasnych osądów; przypomina nam tym o ważnych szczegółach. Błędem jest pomijanie lub bagatelizowanie czegokolwiek w kontekście tej karty. Jest tutaj reprezentowane prawo karmy: co odchodzi, wraca, z tego powodu figura 5 rombów, które zawsze wracają do początku. Karma nie jest karą, jest po prostu konsekwencją naszych działań.
12. WISIELEC
Wisielec wskazuje zwykle na brak zdolności pomocy sobie poprzez niezależne działanie. Energia jest zablokowana i oczekująca na sąd. Karta informuje, że nie ma możliwości wznowienia kontroli, dopóki sytuacja nie przeminie.
Jest to dobry moment na filozofowanie, studiowanie i medytowanie nad pozycją, w której jesteśmy oraz na formułowanie opcji na chwilę, kiedy znów staniemy się wolni. Tylko ci, którzy mają w sobie mądrość, cierpliwość i optymizm, będą mogli przejrzeć granice, w tym możliwe upokorzenie, aby uchwycić inspirującą lekcję, którą można wyciągnąć z każdego doświadczenia. Zawieszony kwiat wcześniej czy później wzrośnie w górę w poszukiwaniu światła. Nie zapominajmy, że od samego początku Głupiec był kwiatem; tutaj przechodzi transformację poprzez kryzys, odwrócenie sytuacji, moment, w którym czuje się potępiony, skazany na śmierć, ale również na życie.
13. ŚMIERĆ
Karta Śmierci nie dotyczy dosłownej śmierci jakiejkolwiek osoby. Może oznaczać śmierć czegoś innego, na przykład projektu, planu lub związku. Ta karta wskazuje również czas żniw, symbolizowany w klasycznych taliach przez szkielet, który zbiera plony. Jeśli owoce lata nie zostaną zebrane, giną w surowości zimy, a ludzie nie jedzą. Kosa przecina sznury, które łączą nas z przeszłością, co pozwala nam iść naprzód bez strachu, ponieważ nie mamy nic do stracenia. Wszystko, co zostało przycięte, jest poddawane recyklingowi w celu zapewnienia przyszłej płodności, dzięki czemu nic nie jest naprawdę stracone, pomimo sezonowych cykli zysków i strat.
W bardziej nowoczesnych taliach Tarota widzimy Śmierć na koniu i w czarnej zbroi. Nacisk w tych taliach kładzie się na karę za grzech, tak jak w przypadku średniowiecznej zarazy (na której opierał się obraz Śmierci), ktòra była wykorzystywana do wyjaśnienia gniewu Bożego. Na szczęście w czasach nowożytnych nie jesteśmy już obciążani filozofiami przepojonymi poczuciem winy. Śmierć jest zmianą, transformacją, dlatego w tym Tarocie widzimy odrodzenie w symbolu Uroburos, zdolność do odżywiania się swą wiedzą (przetrawione Ego) do samoregeneracji w prawdzie, która powstaje z nas.
14. UMIARKOWANIE
Na tej karcie widzimy złożony obraz: równowaga między słabością kwiatu a siłą metalu, jako owoc lub wynik jest kompendium Natury z jej 5 elementami, a zatem domeną wszystkiego.
Karta Umiarkowania jest odniesieniem do duszy (kwiatu). Klasycznie kobiecość, kobieta, kwiat lub anioł na karcie Umiarkowania łączy mieszankę subtelnych energii dla ewolucji osobowości. Kluczem do interpretacji tej karty jest jej tytuł - odniesienie do procesu hartowania metalu w kuźni.
Metale muszą być poddawane ekstremalnym temperaturom, zginaniu i wstrząsom, ale produkt końcowy jest nieskończenie lepszy od zanieczyszczonej rudy wydobywanej z ziemi. Na tym obrazie dusza zgłasza się na ochotnika do ego w celu oczyszczenia i uzdrowienia, które może wywrócić osobowość do góry nogami, ale które wydobywa ukryte złoto w sercu (pentagram).
15. DIABEŁ
Diabelska karta Tarota to karta Wielkich Arkanów, która reprezentuje nasze ciemne strony i narzucone przez nas samych powstrzymujące nas ograniczenia. Służy jako przypomnienie, że potencjalnie posiadamy kontrolę nad odcięciem się od wszelkich negatywnych trendów. Dystans nie jest odrzuceniem, ale kontrolą, bo kiedy już wiemy, jak dominować nad kontrastami, wtedy zło nas nie dotyka, tak jak cienie nie niszczą kształtów, ale bardziej podkreślają ich piękno.
Karta Diabła w Tarocie wyraża sferę tabu strachu: odrzuconą kulturowo dzikość i niestrawioną ciemną stronę, którą każdy z nas nosi w swojej podświadomości. Ten cień jest właściwie rdzeniem naszego jestestwa, którego nie możemy się pozbyć i nigdy nie będziemy w stanie zdominować. Grafika karty opisująca i symbolizująca Diabła, jest fascynująca w swoim kontraście: bez cieni i odcieni nigdy nie możemy zrozumieć ani uchwycić form. Jeśli forma odpowiada prawdzie, to konieczne jest zrozumienie kłamstwa, zaakceptowanie go, ponieważ to jest owoc cienia. Na karcie widać las, ale nie rozpoznaje się drzew, więc jest to zło w dobru, diabeł w człowieku.
16. WIEŻA
Praktycznie we wszystkich interpretacjach karty Wieży katastrofa uderza lub właśnie uderzyła: szczyt Wieży upada, Wieża zostaje uderzona przez piorun.
Błyskawica już w mitologii greckiej była boską bronią, Zeus zawsze uderzał piorunem. Jest to zatem traumatyczne, ale transcendentalne wezwanie wewnętrzne. Demony szaleństwa i rozpaczy zostają uwolnione ze starożytnych kryjówek, a boskie przesłanie jest bliskie (Merkury jest alchemicznym symbolem za Wieżą, która zakrywa całe tło, Merkury jest boskim posłańcem): Natura buntuje się przeciwko naszej ambicji pòjścia do góry, ku niebu, nie będąc nawet człowiekiem przez duże "C". Wszystkie krzywe wieże runęły. Zostawmy za sobą problemy i emocje, które to spowodowały. Zadajmy sobie pytanie, co możemy zrobić teraz, gdy nasze wcześniejsze opcje są nierealne. Gdy się podniesiemy i zaczniemy od nowa, znajdziemy odnowioną energię do następnego znaczącego przedsięwzięcia. Upadek Wieży jest symbolem pokory, a jeśli uczymy się na błędach, możemy też ostatecznie upaść ze stylem i wdziękiem, jakim jest pokora.
17. GWIAZDA
Symbolizuje okres odnowionego optymizmu i wiary. Gwiazdy widać tylko w ciemności, więc oznacza to okres introspekcji, a nawet trudności. Gwiazda prosi nas o połączenie się z naszym wyższym ja, prosi o słuchanie tego, co nasz wewnętrzny głos próbuje nam powiedzieć, próbując zestroić nasze serce (piramida) z naszym umysłem (gwiazda polarna), nasze wewnętrzne ja z echem wszechświata. Jest to symbol piramidy, która znajduje się w równowadze prostopadłej do najwyższej gwiazdy na firmamencie: zarówno na niebie, jak i na ziemi
18. KSIĘŻYC
Symbolizuje nostalgię, rozczarowanie i strach, sygnalizując czas, kiedy niepokój może nas pokonać; jesteśmy w ciemności, a ścieżka Księżyca jest cykliczna, aby nauczyć nas etapów życia i każdego działania, które musi przeprowadzić proces wzrostu i ewolucji aż do śmierci lub przemiany. Karta Księżyca zaprasza nas do zaufania naszemu instynktowi i intuicji, ponieważ w najgłębszej naszej wewnętrznej ciemności jest światło, na końcu tunelu (Wewnętrzny Księżyc, Światło Bytu).
19. SŁOŃCE
Karta Słońca dotyczy nas samych: kim jesteśmy i jak pielęgnujemy naszą osobowość i charakter, w jaki sposób lśnimy naszą energią, jak żyjemy naszą energią, jak oświecamy nią innych. Blask Słońca to miejsce, w którym można spotkać swą pierwotną naturę w zdrowiu i bezpieczeństwie. Eliminowane są ograniczenia czasowe i przestrzenne; dusza jest odświeżona i tymczasowo chroniona przed chaosem na zewnątrz, w Słońcu bez cienia. Jak widać, cień w tym sensie jest miejscem odświeżenia, nawet na poziomie psychologicznym Słońce, które jest wiedzą, popycha nas do zakopania się w sobie w poszukiwaniu cienia lub nieświadomości, w której ukryte są nasze nieznane niuanse. W świetle Słońca życie odzyskuje swoją pierwotną dobroć, prawdę i piękno. Karta Słońca radzi nam zaufać swej naturalnej boskości. Wyeliminujmy wszelkie uwarunkowania kulturowe, które uniemożliwiają nam bycie autentycznymi wobec siebie. Wejdźmy w pełne światło prawdy i ujawnijmy swoje motywacje i zasady. Poniżej widzimy alchemiczny znak soli, który wskazuje na smak związany z wiedzą: smak poznania.
20. SĄD
Wszystko jest wypisane na naszych rękach, ponieważ są one symbolem tego, czego dokonaliśmy. Karta Sądu, nazywana czasem „Zmartwychwstaniem”, jest momentem, w którym pełne poznanie siebie osiąga się poprzez porażkę lub ostateczną śmierć, ale jest to śmierć wewnętrzna, która odkrywa przed nami prawdę za każdym razem, gdy ją przechodzimy i gdy ją integrujemy. Karta Sądu wskazuje na wolność od wewnętrznych konfliktów i tak wyraźny kanał, że zakopane talenty i dary zostają wskrzeszone, dlatego oznacza to wydobycie z nas tego, co najlepsze: z grobów powstają umarli, jak pokazano na innych kartach. Karta Sądu radzi nam zaufać procesowi otwierania się, ponieważ to, co się pojawia, ma niezmiennie wysoką jakość. Możemy bez wysiłku manifestować się jako istota wielowymiarowa i pomagać w wywoływaniu tej reakcji u innych.
21. ŚWIAT
Oznacza przewodnią mądrość, która podtrzymuje życie na tym i na wszystkich światach. W większości talii Tarota to postać kobieca, ktòra stała się naszym standardowym obrazem świata – Matka Natura. Wywodzi się z tradycji żydowskiej, gnostycznej i alchemicznej i stoi między niebem a ziemią jako kosmiczna matka dusz, żona Boga i nasza opiekunka przed siłami karmicznymi, które uwolniliśmy na ziemi w naszej niedojrzałości i ignorancji. W tym Tarocie mamy figurę geometryczną z 5 diamentami zwaną w dziedzinie alchemii i ezoteryki „węzłem Salomona lub św. Jana”, ponieważ w środku znajduje się równowaga pustki, podczas gdy w 4 rogach lub węzłach znajdują się wszystkie elementy Natury. Obraz ten zwiastuje przebudzenie nieśmiertelnej istoty duszy, dokonane bez konieczności umierania.
Również Ezechiel (Biblia) widział Boży Rydwan ciągnący czy pchający we wszystkich kierunkach (Merkava) pod czterema postaciami: człowieka, orła, lwa i wołu. Były niczym innym jak symbolem sił Natury, które przenoszą świat do innego boskiego wymiaru. Kościół zaś zinterpretował te siły jako 4 Ewangelistów z ich wieściami lub ewangelią, które otwierają nam wizję nowego świata.
Na grafice karty piąty romb pośrodku jest pusty; to duch, równowaga kogoś, kto osiągnął nowy wymiar, nowy wewnętrzny i równoległy świat.
KONIEC TO POCZĄTEK
Ta talia kart ma dodatkowy Arkan; karta 22 to Głupiec, który dotarł do końca swojej podróży, który dotarł do swojego świata, jest alfą w kolorze, a tutaj jest omegą w kwitnącej roślinie. Ziarno zrodzone w ciemności ziemi wznosi się, by wyssać całe światło słoneczne, jakie jest tylko możliwe, aby dojrzeć i z kolei stać się setkami nasion.
EWOLUCJA SZALEŃSTWA
Szaleństwo w świecie duchowym jest dobrze znane jako oderwanie się człowieka od świata materialnego, a więc od życia społecznego i jego zwyczajów, co powoduje, że wszyscy wokół uważają takiego człowieka za innego, a nawet wywrotowego, ponieważ idąc pod prąd przeciwstawia się powszechnemu myśleniu, nie robi tego, co jest dyktowane masie, krótko mówiąc, nie idzie za stadem.
W Tarocie jest to początek wewnętrznej podróży przez 21 Arkanów, czyli emblematycznych i symbolicznych postaci. W tym Tarocie są z kolei 22 karty, przedstawiają Głupca na ostatnim etapie jego podróży jako tego, który wbrew wszelkim pozorom znalazł powód lub sens istnienia mimo szaleństwa. W tej talii Głupiec to nasienie, które zaczyna się od dołu, od ciemności ziemi, a kończy bujnie na zewnątrz, które świeci i odbija słońce: Słonecznik.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz