9 PUSTELNIK


PUSTELNIK

Skromny, cichy, samotny, poświęcający się światu ducha. To wezwanie do wnętrza i poszukiwania naszej transcendencji. Dlatego w prawej ręce nosi latarnię (lampę Hermesa, mądrość), czasem klepsydrę, symbol czasu i światła wiedzy, a w lewej kij, którym kontroluje siły swojej natury. Dominującym kolorem jest niebieski (duch) jego płaszcza.






CIEMNA STRONA PUSTELNIKA

Samotność może być negatywna, gdy przeobraża się w izolację, zrzędliwość, destrukcyjne oderwanie od materii. Pustelnik jest wtedy niespokojnym, drażliwym i moralistycznym duchem, zimnym, o tendencji do fałszywego mistycyzmu. Uważa, że ​​wie wszystko, jest niezbyt pokorny i bardzo zarozumiały.
Pustelnik żyje na pustyni o przerażającej urodzie.Tylko zwierzęta lub demony mogą znieść taki stan samotności i ciszy, więc albo wychodzimy z takiego doświadczenia triumfujący, albo przegrani, nie ma tu pòłśrodkòw.
Jeśli Arkan Pustelnika wychodzi negatywnie, ale pośrodku pozytywnego rzutu kart, oznacza to, że potrzebujemy samotności, ciszy i wewnętrznego skupienia.



ŚCIEŻKA PUSTELNIKA
Ścieżka Inteligencji (znajomość istnienia)
Łączy Chesed z Tiferet (4-6)
Arkan Wielki: Pustelnik

Wraz ze Ścieżką Pustelnika wchodzimy w drugi trójkąt, centralny. Tutaj Miłość musi być ucieleśniona w Pięknie; jest to droga od Chesed do Tiferet. Odwrotną Ścieżką będzie Sprawiedliwość, która bywa męska i destrukcyjna, podczas gdy Pustelnik jest kobiecy i konstruktywny. Hebrajska litera, która mu odpowiada, to Teth, co oznacza węża, ponieważ Pustelnik trzyma w dłoni kij, który  w baśniach i mitach często zamienia się w tego gada i jest umiejętnością czołgania się między dobrem a złem, krętym ruchem, właśnie jak u węża.


PUSTELNIK (Tarot Luisa Royo)

Fascynująca karta, pełna samotności, która jej towarzyszy. Jung mówi o niej, że jest archetypem mędrca, poszukiwacza prawdy. To nasz wewnętrzny wymiar, który zabiera nas daleko, w naszych umysłach i myślach, aby poczuć się samotnym, bez względu na to, czy w środku miasta, czy mieszkając z rodziną, czy z partnerem. Pustelnik pojawia się w nas kiedy najmniej się tego spodziewamy i otula nas płaszczem samotności i ciszy. To dusza prosi nas o dotrzymanie jej towarzystwa !!! Ale wielu ludzi, ktòrzy nie wiedzą czym jest dusza i gdzie ona jest, ucieka w hałas, w codzienny chaos biznesu, rozrywki, a nawet zdrowej i dziecięcej zabawy. Ale prędzej czy później Pustelnik w nas zawsze powróci i to z większą siłą. Więc nie mówię tu o wyjeździe na pustynię, aby żyć w kompletnej samotności (taka postać pustelnictwa również istnieje), ale mówię o wymiarze psychologicznym, który występuje w każdej osobie.



EREMITA (Rich Black Tarot)

„Jeśli jesteś sam i czujesz się samotny, to znaczy, że jesteś w złym towarzystwie” - mawiał Sartre.
Problemem nie jest przebywanie w samotności, ale bycie lub czucie się samotnym. Możemy też przebywać razem lub wśród wielu ludzi, a jednak odczuwać samotność. Ktokolwiek wejdzie w kontakt ze swoim Pustelnikiem, wie, że jego dusza potrzebuje ciszy, aby pić i samotności, aby jeść: ta umiejętność przebywania w samotności jest tlenem dla duszy. Ktokolwiek się tego nauczy, może przebywać z kimkolwiek, może znieść każdą ludzką obecność.
Co dzieje się, gdy dom jest pusty? Powstaje echo. To samo dzieje się, gdy opróżniamy się w środku: możemy usłyszeć głos sumienia. Dopóki nasze serce i umysł są pełne myśli, obrazów, wrażeń, wspomnień itp. ... ten bardzo cichy głos nie jest słyszalny. Pustelnik o tym wie i uczy nas tego czyśćca, w którym znajdujemy Światło (często w Tarocie Pustelnik przynosi Światło, czyli promyk rozumu i miłości w labiryncie ciemnej nieświadomości, gdzie często schodzi). Ale to właśnie te paleolityczne wyprawy w głąb siebie mogą stać się dla niego pułapką ...



PUSTELNIK (The Hermetic Tarot autorstwa Godfrey'a Dowson'a)

Wewnętrzne podróże Pustelnika mogłyby spolaryzować go i przyciągnąć do świata tak oderwanego od rzeczywistości, że stałby się obcy temu światu, ale byłoby to zjawisko negatywne, ekstremizm, a nie równowaga. Pustelnik to wewnętrzny obserwator: widzi działania, myśli, emocje bez angażowania się, ale aby to praktykować, musi dobrze znać swoją podmiotowość, aby zamiast samotnikiem nie stać się indywiduum odizolowanym, zrzędliwym i przekonanym o wyłącznym posiadaniu absolutnej prawdy, która czyni go fałszywym mistykiem "wyższym" od innych ludzi ... i tutaj Pustelnik zaczyna brać świetliki za latarnie: to nie wewnętrzny głos go prowadzi, ale jego wybujała wyobraźnia napędza jego rozfantazjowany głos.





ESENCJA ŁONA W LICZBIE 9

Liczba 9 jest również rytmiczną częstotliwością życia ... Ile miesięcy spędzamy w łonie naszej matki? Dziewięć. Bez względu na wiek, po ukończeniu 9 roku życia, jeśli liczba naszych lat życia zostanie rozłożona kabalistycznie, wynikiem będzie zawsze 9. Wiemy, że ta liczba w Arkanach należy do Pustelnika, esencji samotności i poszukiwania samego siebie.
Dokonajcie, każdy dla własnego wieku, obliczenia w następujący sposób:
1. Twój wiek (przykład) 44 lata
2. Rozkład 44 na sposób kabalistyczny wynosiłby 4 + 4 = 8. Ten rozkład jest alchemicznie destylatem twojego obecnego nastawienia; zgodnie z Tarotem w tym przypadku liczba 8 to Sprawiedliwość, więc osoba w wieku 44 lat przeżywa rok, którego siłą napędową będzie Sprawiedliwość.
3. Odejmując to nastawienie (8) od twojej esencji, od twojego życia (44), otrzymasz 44-8 = 36
4. Teraz rozłóż 36 kabalistycznie: 3 + 6 = 9
Wynik ZAWSZE BĘDZIE 9, bez względu na nasz wiek. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy wezwani do tego, aby zawsze koncentrować się na sobie, na naszej samotności, wewnętrznej Jaźni, magii Pustelnika.
W tym łonie liczby 9 powstaje konfiguracja psychiczna, którą nazywamy samotnością, absolutną obecnością przy sobie, ale jednocześnie odczuwamy tajemniczą obecność matki (boskości). Dziecko, od narodzin do 9 lat, żyje w tej matczynej bańce psychicznej i nie czuje się samotne, towarzyszy mu jej cień. Po dziewięciu latach życia ta kula światła pęka i odtąd dowolną liczbą naszego życia będzie rządzić Arkan Pustelnika, liczba 9. Oznacza to, że w najbardziej fundamentalnych momentach naszego życia zawsze będziemy sami.

(Lozzy Bones Art Tarot)






W Tarocie nie zadaje się żadnych pytań Arkanom,
to Arkana mają nas kwestionować,
to my mamy dawać odpowiedzi ...
W Tarocie się nie zgaduje, ale odkrywa się siebie,
próbuje zrozumieć się siebie.
Obrazy Tarota są refleksyjne, senne;
to rachunek sumienia z otwartymi oczami
i odsłoniętymi kartami.












Od czasu do czasu zaszywam się teraz na kilka tygodni w wiejskiej posiadłości, sam gotując dla siebie to, czego mi potrzeba, jak starożytni pustelnicy. Ze zdziwieniem zauważam więc, jak długi jest dzień i jak próżny jest w większości przypadkòw ożywiony i nienawistny pęd, który wypełnia nasz czas.

- Albert Einstein -












Nie pozostajemy w samotności siłą woli, ale dlatego, że jesteśmy pełni Obecności.

 -Anonim -
(Pustelnik, Paradoxical Tarot)







Sumienie jest pustelnikiem.

- George Santayana -




Siłę pustelnika mierzy się nie tym, jak daleko odszedł, ale tą niewielką odległością, która mu wystarczy, by oderwać się od miasta nie tracąc go z oczu.

- Italo Calvino -



(Tarot Lozzy Bones)









Lata pokazały mi,
że wewnętrzna wolność prowadzi do samotności:
większość ludzi nie jest wolna,
nie potrafi znieść przebywania obok wolnej duszy.
Ale prawdziwie wolna dusza wie, że nie jest jedyna
i dlatego nie cierpi na samotność,
czuje się dobrze sam na sam ze sobą.

(Pustelnik, Piatnik Wien Tarot)














"...wystarczy zbliżyć się do tych genialnych samotników, aby uświadomić sobie, że ich błyskotliwość jest również płomieniem, a wypalenie się jest ceną ich blasku.”

- Marguerite Yourcenar -






Pustelnik - Kronos

Podczas gdy Głupiec zaczyna od zajęcia Przestrzeni, musimy również uzyskać wymiar Czasu i dlatego tak ważne jest, aby doświadczyć Pustelnika. Pustelnik staje wobec rzeczywistości śmiertelności, w niej czas otwiera się na wymiar wieczności. Jedyną wieczną rzeczywistością, którą znamy, nawet jeśli nigdy nie chcemy jej zaakceptować, jest właśnie Śmierć. W Tarocie mitologicznym Pustelnik nie nosi, jak zwykle, laski mędrca, ale kosę, ponieważ czas, będąc najmądrzejszą istotą, mówi wszystko, ujawnia wszystko, wszystko kosi, zbiera plony. Kosa jest także symbolem półksiężyca jako cykliczności czasu. Światło latarni to wiedza, wrona siedząca na jego ramieniu to oko śmierci, ta część naszego sumienia, która pożera grzechy (zjada umarłych); to naprawa, odkupienie, przebaczenie. Występuje na pustyni jako symbol samotności.
Odpowiada mu mit o Kronosie, greckie słowo, które dokładnie oznacza Czas, o ostatnim z narodzonych bogów i faktycznie dostrzegamy, że brakuje nam czasu, kiedy go zbytnio trwoniliśmy. Kronos jest ostatnim wyczutym i poczętym. Mądrzy ludzie wiedzą, że szkoda tracić czas, nawet Uran, Ojciec Kronosa, wstydził się swojego potomstwa, bo z czasem tracimy moc, piękno, siłę, jesteśmy wyparci.


ARKANA TRZECH POTENCJALNOŚCI

W naszych rozważaniach zawsze wskazywaliśmy duszę jako Byt, który działa w oparciu o swoje 3 potencjalności: wymiar emocjonalny (proton serca, z którego rodzi się wola), wymiar racjonalny (elektron głowy, z którego rodzi się rozum) i zjednoczenie tych dwojga w świadomości (neutron Jednolitej wizji dualu, gdzie rodzi się oświecenie). Tesla dobrze to odgadł ze swoją formułą 3,6,9, która jest uniwersalnym patronem trynitarnym obecnym we wszystkim.
Życie duchowe rodzi się, gdy budzi się w nas Arkan Cesarzowej, siła Yin, kobieca psychika (prawa półkula mózgowa); jest introspektywną, bierną, twórczą siłą, jest kochankiem w ruchu energii. Kto podąża za siłą Cesarzowej (energią w materii) staje się samotnikiem, stąd Arkan Pustelnika. Zaczynamy postrzegać wszystko zgodnie z częstotliwością, pojmujemy w intuicji czym jest miłość, wieczność, świat dualny, jak wszystko jest częścią Jednego lub Całości, czujemy się częścią stworzenia... Ale tutaj wszystko jest abstrakcyjne, idealne (jest to świat filozofów, teologów, myślicieli, mistyków) i istnieje ryzyko, że wszystko tu pozostanie (teoria bez praktyki). Cesarzowa i Pustelnik muszą się zjednoczyć (różnica między 3 a 9 równa się 6). Gdy nasza wewnętrzna siła emocjonalna daje się zapłodnić duchową intuicją, rodzi się działanie, postawa: Arkan Kochankòw, siła Yang, psychiczna męskość (lewa półkula mózgowa); jest ekstrawertyczną, aktywną siłą, jest kreaturą, jest dziełem kochanków, tutaj wszystko jest wibracją.


TETH

W gematrii Teth reprezentuje liczbę 9, a w Tarocie Pustelnika. Pamiętając, że język hebrajski jest pisany od prawej strony do lewej, Kabała widzi w nim literę symbolizującą energię Węża, siłę niezbędną do przezwyciężenia bierności, nieśmiałości, zamknięcia w sobie. Jest to przejście od introwersji (po prawej) do ekstrawersji (po lewej). Jest to energia nieświadomych poziomów, które - podobnie jak wąż - również czerpią truciznę (trauma, smutne wspomnienia, bóle, gorycz). Zadaniem Pustelnika jest właśnie uwolnienie tej siły bez wyrządzania krzywdy, aby się zregenerować, w przeciwnym razie ta siła stanie się zduszeniem Ego, zubożeniem życia wewnętrznego. To kij Mojżesza zamienia się w węża, aby uwolnić ludzi, ale także wąż zmienia się w bożka z brązu, aby oszukać ludzi. Dla zmiany naszego przeznaczenie musimy poznać samego siebie, ale to pociąga za sobą zniszczenie wszystkich naszych fałszywych złudzeń - jest to dzieło węża, kij samopoznania.


NOŚNIK PIĘKNA

Jeśli przeanalizujemy drogę Pustelnika na Drzewie Życia w Kabale, od razu zdamy sobie sprawę z tego, że jego praca jest fantastyczna, ale z tego powodu także niezwykle wymagająca: musi wnosić miłość do serca, bo to działanie wytwarza piękno (Tifaret). Ale jak samotnik może odkryć miłość? Zaczynając kochać siebie we właściwy sposób, znosząc siebie nawet w swoich ograniczeniach, odkrywając w ten sposób piękno Bycia.
W Drzewie Życia jest to wejście do drugiego trójkąta, świata duchowego, w którym jednak, jak widzimy, oprócz Pustelnika są jeszcze dwie inne tajemne energie: Moc i Sprawiedliwość. Siła, jaką Pustelnik musi wykorzystać, aby utrzymać równowagę w swojej samotności, a która nie staje się ucieczką od świata czy izolacją typową dla ludzi zrzędliwych i sfrustrowanych, jest ascezą oddalenia się od świata, by z daleka odkrywać jego piękno.
Stąd sprawiedliwość; Pustelnik uczy się kochać to, co pozornie porzuca i staje się zdolny do relacji, przyjaźni, miłości, czyli tego wszystkiego, co pozornie mu nie odpowiada. W rzeczywistości ludzie, którzy zaakceptowali siebie, którzy kochają siebie we właściwy sposób, którzy poznali swoje piekło, są właśnie tymi, którzy potrafią być z innymi, kochać innych, rozumieć ich, oświecać ich, ponieważ ich światło wychodzi z ich mrokòw, nie jest splamione iluzjami i iskrami egoizmu.



Jeśli czujesz się samotny, pamiętaj:
to nie dlatego, że nie masz towarzystwa,
ale dlatego, że jesteś pusty w środku.


Ten Arkan, w kontekście seksualności i namiętności opisanych w Tarocie Casanovy, ma swoje szczególne znaczenie: Pustelnik jest symbolem samotności, która może kontrastować z życiem pary i wszelkimi związkami. To, czego wielu z nas jednak nie wie, to prawda, iż zanim zaczniemy żyć razem z drugą osobą, musimy nauczyć się tolerować samych siebie; jeśli nie zaakceptujemy i nie uznamy naszych własnych ograniczeń, nigdy nie będziemy w stanie zaakceptować i zrozumieć ograniczeń drugiej osoby.
Wydaje się to paradoksalne, ale to ludzie, którzy nauczyli się żyć samotnie najlepiej potrafią przebywać z innymi, bo w prawdziwej samotności człowiek uczy się siebie, a to jest najtrudniejsze do przyswojenia. Nigdy nie próbujmy być z inną osobą, aby wypełnić swą samotność, bo stanie się ona z czasem naszą samotnością - staniemy się dwójką samotników trudnych do wzajemnego zniesienia. Szukajmy drugiego w miłości, kiedy jesteśmy pełni, a nie puści. Oto droga Pustelnika: poznanie samego siebie, aby się napełnić i pokonać siebie, a wtedy będziemy mogli stawić czoła każdemu ludzkiemu związkowi.

(Tarot Casanova)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz