12 WISIELEC


WISIELEC 

Wisielec wydaje się być wymierzeniem kary, a jest tak naprawdę symbolem mistycznej inicjacji. Jest tym, który zmienia kurs, rewolucyjonistą, idącym pod prąd. Zgięta noga tworzy krzyż będący znakiem ryby, która tylko pozornie zmierza w kierunku śmierci, bo zamiast tego idzie pod prąd, w kierunku swego pochodzenia, jak łosoś. To odwrócenie rzeczywistości ujawnia nam esencję. Wisielec uczy się w bezruchu; jest to praktyka wielkich duchów, które znajdują pustkę w całości (zawieszenie w pròżni). Ręce Wisielca są związane z tyłu na znak pasywności, a nie działania. Lina wiążąca stopę jest biała, symbol czystości w akcji. Dwa drzewa lub belki, na których jest zawieszony, to przeciwieństwa (Yin-Yang, dwa drzewa Edenu), które Wisielec może uchwycić swoją wagą lub znaczeniem. Drzewa te mają po 6 nacięć, a więc razem 12, symbol doskonałej organizacji (12 apostołòw, 12 znaków zodiaku), którymi wisielec uporządkował swój świat (12 = 1 + 2 = 3 boski cel). Wisielec jest sercem w pokoju, jak stabilne wahadło: spokòj i cisza jest największym wewnętrznym podbojem.


UKRYTA STRONA WISIELCA

Wisielec jest pozornym przegranym, który patrząc na ukrytą stronę innych (odwrotnie) zna prawdę i trzyma się z dala, w pokoju, w ciszy, na uboczu, w zrezygnowanym zwycięstwie. W miłości jest bardzo platoniczny, a nawet nieśmiały, najwyraźniej "nie na miejscu" (wisi), ale wie, czego chce. Charakteryzuje się bezinteresownością, jest skłonny do poświęceń, cierpliwości, tolerancji.
Kiedy karta jest odwròcona, kiedy Wisielec staje się negatywny (na pozòr stoi na własnych nogach), oznacza dwuznaczne sytuacje, wyrzuty sumienia, wątpliwości, troski, oznacza osobę zmuszoną do udawania, taką, ktòra zawsze robi dobrą minę do złej gry. Pomimo swej dobrej natury, osoba taka jest zamknięta w sobie, staje się neurotyczna, słaba, zaniepokojona, staje się fanatykiem ukrytych idei (typowe dla mistyków, heretyków i skrajnych przypadków chronienia się w niszczycielskim występku, w alkoholu i narkotykach). Dochodzi do tego, że stajemy się fatalistyczni, apatyczni, przygnębieni i działamy z tendencją zawsze ku śmierci (nie jemy, nie śpimy, nie utrzymujemy higieny). W swoim negatywnym aspekcie Wisielec jest upadłym świętym, rzuconym na pastwę powolnej i prześladowanej śmierci.


ŚCIEŻKA WISIELCA
Ścieżka Stabilności (zwiększenie rzetelności)
Łączy Gewura z Hod (5-8)
Arkan Wielki: Wisielec

Wisielec jest przywiązany u gòry siłą woli, podczas gdy jego głowa sprowadza się na dole do Chwały (Hod), która jest odbiciem zrozumienia, czyli wiedzy - hebrajska litera to Lamed, ocean, woda, w ktòrej można się odzwierciedlić. Innymi słowy jest to zasłona Maya: świat, który widzimy nie takim, jakim jest, ale takim, jakim byśmy go chcieli - oszustwem iluzji, Matrix. Takie jest prawo równowagi i inwersji: prawie wszystko to, w co wierzymy, widzimy do góry nogami, na odwròt. Tylko mądry człowiek widzi wszystko prosto, ponieważ nic w jego oczach nie jest proste i to dlatego ludzie postrzegają mędrca do góry nogami, uważają go za nieistotnego dziwaka, gdy w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie: to masa żyje w zawieszeniu, dlatego wymazuje wszelką duchowość na korzyść światowego zaistnienia ...
Ścieżka Wisielca wygląda na Ścieżkę karną - człowiek zostaje zawieszony za karę. A w rzeczywistości jest skokiem w fale mądrości, która pochodzi z góry, ponieważ życie zanurzone tylko w materii jest zawieszeniem, skazaniem na widzenie rzeczy na opak. Ci, którzy są tego świadomi, wiedzą jak patrzeć poza pozory, odwracają sens wszystkiego, aby woda odzwierciedlała poczucie nieskończoności i by stało się możliwe uchwycenie prawdziwej esencji wszystkiego. To odwrócenie rzeczywistości ujawnia ukrytą esencję, tutaj łączą się splendor i siła, powstaje inna perspektywa widzenia świata i rzeczywistości.



WISIELEC (Tarot Luisa Royo)

Wyrażenie „przyprawiasz mnie o zawròt głowy” jest nam dobrze znane i jest efektem szaleństwa rzędu, zazwyczaj, miłości, ale na poziomie duchowym jest to upadek Damaszku, zejście do piekła, gdy dotykamy dna. Jest utratą grawitacji psychoanalitycznej, a zatem zagubieniem bez punktów odniesienia, ale także bez żadnych uwarunkowań, dlatego właśnie tu zaczyna się odrodzenie, wynurzenie, wizja świata, który wydaje się odwrócony do gòry nogami, ale to stąd tak naprawdę dobrze widać to, czemu poprzednio zaprzeczaliśmy: widać odwrotną stronę medalu, fałsz pewnych "prawd", iluzoryczną rzeczywistość, która zawsze wydaje się stać na własnych nogach, choć tak naprawdę nie jest do tego zdolna.

ps: w „nie zawieszonym” organie seksualnym zawarte jest znaczenie seksualne, psychoanalityczne i ezoteryczne




WISIELEC (Rich Black Tarot)

Pozycja Wisielca w zawieszeniu do góry nogami jest symbolem możliwości widzenia sytuacji do góry nogami, czyli rozumowania wreszcie sercem i czucia umysłem!













WISIELEC (The Hermetic Tarot autorstwa Godfrey'a Dowson'a)

Kiedy karta Wisielca odwraca się do góry nogami, widzimy Wisielca prosto, tak jakby go nie powieszono. Jest to obraz sytuacji, w których dana osoba jest tak przebiegła, iż ​​zawsze utrzymuje się na nogach, udaje to, kim nie jest (robią to także wielcy geniusze, ale nie raniąc nikogo) lub jest prawdziwym idiotą, który udaje tego, kim nie jest, podczas gdy wszyscy widzą w nim Wisielca do gòry nogami. Ta negatywność prowadzi do tego, że podmiot nigdy nie bierze odpowiedzialności za siebie, nigdy nie rozpoznaje swoich błędów. Jest to również typowe zachowanie tych wszystkich, którzy poświęcają się, anulują siebie i oddają innym w całkowicie bezużyteczny sposób: wystarczy pomyśleć o kochających mimo wszystko niewłaściwą osobę - oto powieszony do góry nogami, ktòrego nikt nie przekona, że nie jest miłością to, co przeżywa.


Wisielec w swej geometrycznej formie jest alchemicznym znakiem krzyża spoczywającym na trójkącie, który w alchemii symbolizuje koniec i udoskonalenie Wielkiego Dzieła. W Egipcie był to również symbol zwany „kluczem do nieba”.
Tutaj widzimy Wisielca przywiązanego do swoich przysięg; odbył już pierwszy ważny etap, dlatego to w duchu odwraca stopy do nieba (jego duch patrzy na dom), wyrzekając się grawitacji ziemskich rzeczy.
Pierwsze 11 Arkanòw jest połączonych z męską i racjonalną inicjacją dorycką, ale najbardziej wykwalifikowani, po przejściu testu, poprzez Arkan 12 wchodzą w pasywną lub mistyczną inicjację, zwaną także żeńską lub jońską. Związane z tyłu ręce wskazują na uległość, ale kryją jednak siłę ducha, ktòrej Wisielec się poddaje, w ciele jest nieaktywny, pasywny, ale jego dusza szybuje, nie dotyka ziemi. W niektórych kartach z kieszeni Wisielca wypadają monety: nie jest już zależny od materialnego bogactwa, do niczego nie jest przywiązany, tylko zawieszony na Pustce, która jest teraz dla niego Wszystkim. A to złoto, które wypada z jego kieszeni, staje się zasiewem kultury, wiedzy, ofiarowania się innym. Jego pozorna porażka na poziomie praktycznym przekłada się następnie na zwycięstwo na poziomie transcendentalnym.


(Ilustracja Fernanda Veron)



Arkan Wisielca jest zawsze przedstawiany jako skazaniec wiszący do góry nogami. Pochodzenie tego symbolu wywodzi się z chrześcijańskiej tradycji św. Piotra, który został ukrzyżowany do góry nogami (jak doniòsł Orygenes z Aleksandrii według tradycji patrystycznej wczesnego chrześcijaństwa). Uważa się, że Piotr prosił o taką formę ukrzyżowania, ponieważ nie czuł się godzien ukrzyżowania w taki sam sposób jak Jezus. Przypomnijmy, że krzyż był narzędziem rzymskiej tortury. Niektórzy katolicy używają tego symbolu jako znaku pokory i niegodności porównywania się z Jezusem. Odwrócony krzyż kojarzy się z satanizmem, ponieważ jest uważany za oś postaw antyreligijnych. Jest uważany za przeciwną reprezentację wiary chrześcijańskiej, choć krzyż św. Piotra i krzyż satanistyczny jest tym samym.



ŚWIĘTA STUDNIA "SANTA CRISTINA" 
(Paulilatino - Sardynia - Włochy)

Sanktuarium nuragijskie Santa Cristina to obszar archeologiczny położony na terenie gminy Paulilatino, w prowincji Oristano, w środkowo-zachodniej Sardynii oraz w południowej części płaskowyżu Abbasanta. Miejsce wzięło swoją nazwę od wiejskiego kościoła Santa Cristina, który znajduje się w jego pobliżu. 
Jaka jest magiczna osobliwość studni?
Do wnętrza studni prowadzą schody, przez które w ciągu dnia wpada do niej światło słoneczne. Nad studnią znajduje się pionowa kopuła (tholos), tworząc oko lub wnękę, przez którą wpada światło Księżyca. Między 21 a 23 września każdego roku (równonoc) w południe i między 18 a 21 marca o godzinie 11 Słońce przecina klatkę schodową, odbija się od powierzchni wody i przebija przez górny otwór. Adorujący człowiek na schodach poniżej widziałby swój własny cień odbity do góry nogami na przeciwległej ścianie (jak Arkan Wisielca) symbol człowieka, który raz przekroczywszy światło widzi wszystko, co jest przeciwne, odwrócone lub ukryte strony rzeczy, jest symbolem życia pozagrobowego. Co 18 lat i pół roku to Księżyc, gdy jest w zenicie, przez górny otwór odbija się na dole w wodzie i jego światło przechodzi przez schody. Oświetlone schody to symbol boskiej wiedzy (przypominamy biblijną drabinę Jakubową, która idzie do nieba). 
Studnia została wykopana i usytuowana astronomicznie około 1200 roku p.n.e., współcześnie z oblężeniem Troi.


Wisielec - Prometeusz

Arkan Wisielca jest symbolem wejścia w inny wymiar, w którym rzeczy pozornie do góry nogami nabierają innej perspektywy: widok z dołu, z nieświadomości. Chrystus również wisiał. Jest to przejście do alternatywnego świata psychicznego. Dotyczy to osòb przytomnych, świadomych, nierzadko uważanych przez społeczeństwo za jednostki nieadekwatne, nieistotne, a więc winne (aspołeczne), stąd wyrok i skazanie ich na życie w świecie prostym przez tych, którzy wierzą, że są sprytni i ogòlnie na wysokim poziomie. Sojrzenie Wisielca to intuicja nieświadomości i instynkt serca. W mitach ukazany jest w osobie Prometeusza, skazanego na mrok powolnej i nigdy nie osiągniętej śmierci, jest zejściem w ducha i cierpieniem jasnowidzów i oświeconych, ludzi, którzy każdego dnia czują, że umierają, nieadekwatność gryzie ich wątrobę. Podobnie jak Prometeusz, iluminaci w jakiś sposób zdobyli lub ukradli ogień bogom, tajemnicę życia, ale ktokolwiek to rozumie, cierpi. Przypomnijmy, że to Herakles uratował Prometeusza (Arkan Mocy, jedyna cnota, która utrzymuje wybrane duchy przy życiu i z dala od szaleństwa).
Wisielec jest raczej warunkiem poświęcenia niż kary, jest ceną, jaką trzeba zapłacić za to, że za dużo widzimy, za dużo rozumiemy, za dużo przeżyliśmy. Obraz Prometeusza jest symbolem tej części nas, która ma zdolność przewidywania oraz rozumienia, że konieczne jest pójście pod prąd, aby znaleźć źródło, jasność lub prawdę w źródle. To nieunikniony kryzys. Mistycy na Zachodzie nazywają go „ciemną nocą duszy” (zgodnie z filozofią reformatorów karmelitańskich). W Wisielcu to ego zostaje ostatecznie wywrócone do góry nogami, nie umiera, ale nie ma już przewagi, nie może już wznieść się ponad ducha. Wisielec jest zatem wyrzeczeniem się ego, ofiarą, która da światło i pokój, dlatego Prometeusz, uwolniony z łańcuchów, staje się nieśmiertelny.


Wisielec... świat potępia go, ponieważ jest inny, podczas gdy on widzi świat potępiony, ponieważ wszyscy są tacy sami - jak owce prowadzone na rzeź. Jego spojrzenie jest wzniosłe: patrzy w swoje stopy i widzi niebo (spojrzenie pokory). Potrzebna jest Moc, aby pozostać w tej pozycji, pozostać całością, wytrwałością, wiernością sobie.


Lamed (ל) to dwunasta litera niektórych alfabetów semickich, takich jak alfabet hebrajski (Lamed ל), alfabet fenicki, alfabet aramejski i alfabet arabski (Lām ل). Odpowiada literze L alfabetu łacińskiego, Λ alfabetu greckiego. Jako słowo oznacza oścień, natomiast w kabalistycznym znaczeniu pochodzi od słowa Lamad, które oznacza zarówno „uczyć” jak i „uczyć się na przeciwnościach losu”. W hieroglifach jest to znak laski mędrca, a także węża, który raz wzięty w ręce symbolizuje udomowione zło. Wszystko wskazuje na mądrość, którą uzyskuje się po długich próbach, dlatego w Tarocie jest to litera Wisielca odkrywającego odwróconą wizję rzeczywistości, w której to, co ukryte, zostaje ujawnione; jest to spojrzenie z gòry, dlatego i najwyższa litera hebrajska, zwana w Zoharze „Wieżą, która lata wysoko”.


Wisielec poświęcony jest sprawie osobistej w biografii naszego bohatera Casanovy, najgenialniejszego dżentelmena, który uciekł z więzienia. Giacomo Casanova przebywał za kratami więzienia w Piombi, z którego nikomu nie udało się uciec. Ale wielki poszukiwacz przygód wpadł na bardzo przebiegły plan, wykazał się niesamowitą cierpliwością i wytrwałością i w końcu udało mu się. 
Więzienie nazwano Piombi, ponieważ cele okryte były ołowianą blachą. Przerażająca Rada Dziesięciu uwięziła go, ponieważ jego libertyńskie zachowanie było niebezpieczne dla stabilności społecznej, ale także dlatego, że uważano go za szarlatana, który oszukiwał starszą szlachtę fałszywą wiedzą magiczną.
Casanova został uwięziony w nocy 25 lipca 1755 roku; groził mu wyrok 5 lat pozbawienia wolności, ale zabawił tam tylko 3 miesiące. Więzienie znajduje się pod Pałacem Dożów. Casanova zrobił dziurę w suficie i schodząc na dziedziniec Pałacu Książęcego, podał się za zwykłego gościa Pałacu i wyszedł z niego z całym spokojem.
Arkan Wisielca jest symbolem wolności, która rodzi się z poniesienia kary, z wyroku skazującego: jest ceną wiedzy, poznaniem wartości tego, co utracone, by docenić to, co często uważamy za oczywiste.

(Tarot Casanova)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz